tama
X Jubileuszowe Krótkofalarskie Warsztaty APRS

sobota, 2. czerwca 2012

Tama podnosi poziom!

okolice Bornego Sulinowa
Lat: 53°32,56'N     Lon: 16°30,10'E

Przed dziewięciu laty spontanicznie urządzone spotkanie krótkofalowców zafascynowanych pracą APRS i zapalonych do stworzenia sieci radiowej dało początek corocznym spotkaniom na tamie u Zbyszka SP3BTT. Spoglądając z perspektywy czasu widzimy, że ten zapał zaowocował wieloma ciekawymi pomysłami. Dzisiaj możemy nie tyklo cieszyć się szeroko rozbudowaną siecią APRS, ale także wieloma urządzeniami, których pomysły zrodziły się ze wspólnych dyskusji i poszukiwań. Parę miesięcy po pierwszym spotkaniu na tamie powstała Polska Grupa APRS, aby również rozwiązywać kwestie formalne rozwijajacej się sieci i wszelkich form aktywności radiowej APRS. Wiele wysiłku w tej kwestii włożył niezapomniany Darek SP2BZW. Mogliśmy zawsze liczyć na życzliwą pomoc Polskiego Związku Krótkofalowców, szczególnie w osobie prezesa ZG PZK Piotra SP2JMR. Spotkanie na tamie zawsze miało takie elementy, jak prezentacje techniczno-operatorskie, ćwiczenia terenowe z praktycznym wykorzystaniem urządzeń APRS, a także część towarzysko rozrywkową. W tym roku obchodząc dziesiąty jubileusz chcemy wspólnie uczcić rocznicę, ale także spogladać dalej do przodu i poszukiwać wspólnie rozwiązań technicznych, operatorskich, ciesząc się wspólnym odkrywaniem tajników APRS.

W imieniu organizatorów zapraszam na X Jubileuszową Tamę APRS!
Andrzej SP3LYR
W celach organizacyjnych należy przesłać zgłoszenie uczestnictwa w warsztatach w terminie do 26 maja br.
Tylko zgłoszeni uczestnicy otrzymają okolicznościową plakietkę, identyfikator, materiały informacyjne. Zgłoszenia pozwalają na przygotowanie odpowiedniej liczby posiłków oraz zorganizowanie miejsc postojowych.

Formularz zgłoszeniowy
Liczba zgłoszonych osób: 147
recepcja na tamie Recepcja   9:00 - 10:30   13:00 - 14:00
prowadzona przez Romana SP3UCM i Tomka SP3VKT
sprawy związane ze zgłoszeniami i identyfikatorami: sp3ucm@aprs.pl

Dyżur radiowy
145,400 MHz

Dojazd do Tamy

Poprzez powyższy link można przejść do mapy z zaznaczonym miejscem spotkania oraz wyrysowaną drogą. Wyszukiwanie trasy dojazdu możliwe jest z każdego adresu, punktem docelowym powinien być 'Zjazd do Tamy APRS'. Po zaznaczeniu go myszką, należy następnie wybrać 'Get directions' 'To here'. Po wpisaniu miejsca rozpoczęcia podróży zostaje pokazana trasa dojazdu. Można ją skorygować przeciągając myszką dowolny punkt trasy. Od punktu 'Zjazd do Tamy APRS' do miejsca spotkania, czyli 'Tama APRS' widoczny jest 'Dojazd do Tamy APRS'.
* Tracki pod Garmina: 1) od Jastrowia do Tamy - widok śladu na mapie. 2) ostatni odcinek drogą leśną.
Program
 • 9:00   otwarcie recepcji
   
 • 10:30   powitanie uczestników
  - gospodarz Tamy, Zbyszek SP3BTT; prezes PG APRS, Andrzej SP3LYR
   
 • 10:45   prezentacja
  "dsDIGI – TNC z cyfrową obróbką sygnału"
  Tomasz Brol SP9UOB
   
 • 11:30   prezentacja
  "Natywny modem APRS, oparty na AVR"
  Ryszard SQ9MDD
   
 • 12:15   prezentacja
  "Informacje o lokalnych częstotliwościach poprzez obiekty APRS"
  Andrzej SP3LYR
   
 • 12:00 - 13:00
  przyjmowanie zgłoszeń grup do zabawy terenowej w punkcie dowodzenia zabawą
   
 • 12:45   grochówka
   
 • 13:30   zabawa terenowa
   
 • 16:00   finał zabawy terenowej
   
 • 16:30   kawa i toast jubileuszowy

 • 17:15   podsumowanie konkursu PZK na finansowanie nowych lokalizacji digi APRS
  Prezes ZG PZK, Piotr Skrzypczak SP2JMR
   
 • 17:30   podsumowanie zabawy terenowej
   
 • 18:30   ognisko z kiełbaskami
   
SP6ZWR

Ćwiczenia terenowe
 - prowadzone przez zwycięzców z poprzedniego roku - Rafał SQ9CIE, Aneta SP9IWP wraz z ekipą wrocławską Piotrek SQ6VY, Przemek SQ6ODL i inni - emocje gwarantowane
 • Reguły
  Zabawa terenowa będzie polegała na odnalezieniu w lesie punktów kontrolnych, wysłaniu z nich pozycji poprzez beacon APRS, odpowiedzeniu na znalezione pytanie i wysłanie odpowiedzi poprzez message APRS do stacji organizatora. Ponadto, należy się spodziewać bonusów i niespodzianek.
  Do zabawy niezbędny jest radiowy sprzęt APRS, jak np. Kenwood TH-D7, TH-D72, Yaesu VX-8, czy inny pozwalający na dwustronną komunikację APRS drogą radiową. Wymiana pozycji i wiadomości jest kluczowym elementem konkursu.
  Do udziału w zabawie terenowej mogą zgłaszać się grupy 3 - 5 osobowe.
  Posługiwanie się łączami internetowymi dyskwalifikuje zawodników. O zwycięstwie decyduje punktacja za czas, za odnalezienie, za komunikację APRS, oraz za niespodziankę.

 • Nagrody
  - antena bazowa 144/430MHz: COMET GP3M
  - antena samochodowa 144/430MHz z podstawą magnetyczną: COMET M72SS
  - antena do radiotelefonu ręcznego 144/430MHz: NAGOYA NA-771 SMA
  - antena samochodowa z podstawą magnetyczną: NAGOYA UT-308UV
  - antena do radiotelefonu ręcznego 144/430MHz : COMET SMA24

  Nagrody zostały ufundowane przez:
  radio-sklep.pl - eNka s.c.
  26-600 Radom, Al. Grzecznarowskiego 2/404
  tel.: +48 666 282 918; +48 666 282 919
  sklep@radio-sklep.pl
  http://www.comet-ant.pl
  http://www.radio-sklep.pl

 • Nagroda specjalna
  Najmłodszy zawodnik zabawy terenowej z licencją nadawczą, otrzyma nagrodę od Andrzeja SP3LYR.
logo PG APRS

Koszty
Wydatki związane z organizacją i posiłkami wprawdzie pokrywa Andrzej SP3LYR, jak w poprzednich latach, ale jest mile widziane jakiekolwiek wsparcie. Nie ma obowiązkowej opłaty uczestników. Jednak każdy, kto przekaże przynajmniej 25 zł na fundusz warsztatów otrzyma gratis tzw. "smycz" do identyfikatora oraz magnetyczną plakietkę z logo Polskiej Grupy APRS.
Wzór plakietki:
Wzór smyczy:Posiłki
W sobotę będzie zapewniony ciepły posiłek - grochówka w południe, oraz kiełbasa na wieczorne ognisko. A także szampan do wzniesienia jubileuszowego toastu. Przez cały dzień dostępny jest również smaczny, świeży chleb, który jak w poprzednich latach jest darowany przez Krzysztofa SP3SLK. Dostarczone będą również naczynia jednorazowego użytku. Zachęcamy natomiast do przywiezienia wypieków do popołudniowej kawy. Kochane YL-ki, liczymy na Was!

Ekwipunek
Spotkanie odbywa się w środku lasu, dlatego bardzo przydatny okazuje się sprzęt rekreacyjno - piknikowy w postaci rozkładanych krzesełek i stolików, parasoli i zadaszeń.
Noclegi

Osoby, które chcą przyjechać na więcej niż jeden dzień, proszone są, aby skorzystać z pobliskiej bazy noclegowej w Bornym Sulinowie, oraz dokonanie rezerwacji we własnym zakresie, według własnych standardów i oczekiwań.

Informacje o bazie noclegowej:
- Ośrodki wypoczynkowe
- Inne punkty noclegowe
- Agroturystyka

Namioty
Na terenie spotkania warunki są spartańskie i nie można zapewnić choćby bieżącej wody, ale osoby, które chcą tu rozbić własny namiot mogą to uczynić. Należy ten fakt zaznaczyć w formularzu zgłoszeń, w razie potrzeby należy kontaktować się z Romkiem SP3UCM sp3ucm@aprs.pl
Polska Grupa APRS Konkurs Digi 2012 PZK
parking SP9 TT4 konkurs kiełbaski SP2BZW satelity prelekcja
  Msza św.
W niedzielę o godz. 9:30, na terenie Tamy, zostanie odprawiona polowa msza św.