Jeśli poszukujesz informacji w języku polskim na temat radioamatorskiego systemu APRS, to wszedłeś na dobrą stronę. Znajdziesz tu podstawy i strukturę pracy APRS, bieżące raporty z internetowej bazy danych APRS, typowe konfiguracje stacji i wiele innych materiałów. Witaj!

Charakterystyka systemu APRS

systemAPRS jest krótkofalarskim systemem pozwalającym na aktualne przekazywanie pozycji stacji ruchomych za pomocą krótkich raportów packetowych skierowanych do wszystkich pozostałych stacji. Raporty pozycji wysyłane są również przez stacje stałe. One, w zależności od potrzeby, wysyłają oprócz pozycji, również wiele innych informacji, jak na przykład raporty warunków pogodowych, czy raporty danych telemetrycznych. Dzięki temu każda ze stacji na własnym monitorze może obserwować bieżący rozwój wydarzeń. Charakterystycznym elementem systemu jest powiązanie stacji ruchomych z urządzeniami GPS zapewniającymi precyzję raportów.
autorAutorem APRS jest amerykański krótkofalowiec Bob Bruninga, WB4APR. Prace nad systemem były prowadzone już od końca lat siedemdziesiątych, jednak APRS został przyjęty jako nowy standard amatorskiego packet radio podczas konferencji TAPR/ARRL w roku 1992. W Polsce pierwsze próby wysyłania raportów w tym standardzie pojawiają się pod koniec lat dziewięćdziesiątych.  Natomiast pierwsze elementy sieci APRS w postaci przekaźników i bramek powstają w roku 2002.
spotkaniaGrono krótkofalowców polskich, aktywnych w dziedzinie APRS, ciągle się rozszerza. W czerwcu 2003 roku odbyły się Krótkofalarskie Warsztaty APRS - Tama APRS, pod hasłem "Tama podnosi poziom". Było to pierwsze spotkanie o charakterze ogólnopolskim, a zostało zorganizowane przez Zbyszka SP3BTT i Andrzeja SP3LYR. Odzew tak licznej i różnorodnej grupy krótkofalowców był bardzo pozytywnym zaskoczeniem dla organizatorów. W warsztatach wzięło udział około 60 krótkofalowców z sześciu okręgów wywoławczych. W styczniu 2004 roku powstała Polska Grupa APRS jako ogólnopolski klub Polskiego Związku Krótkofalowców. Ma ona na celu propagowanie zasad dobrej pracy w tym systemie i rozwijanie sieci APRS na terenie Polski.
Aktywność APRS w Twojej okolicy możesz sprawdzić włączając radio na częstotliwości 144.800 kHz. Kiedy podłączysz również TNC, to zobaczysz na monitorze raporty zawierające pozycje i inne dane. A kiedy będziesz miał zainstalowany program z mapą, to wówczas będziesz już widział położenie i przemieszczanie się stacji. Jeśli okaże się, że w eterze jest głucho, to masz szansę być pionierem APRS w swoim regionie. Aby zobaczyć mapę Polski ze stacjami APRS z ostatnich 24 godzin, oraz odnaleźć ślady przemieszczania się stacji, przejdź do działu SP.

Informacje kontaktowe

AndrzejAndrzej Bartosz
SP3LYR
AB9FX
członek PZK
członek ARRL
Honorowy Prezes i współzałożyciel Polskiej Grupy APRS


PG APRS







Polski Serwer APRS